latinský název: Gryllotalpa gryllotalpa
slovenský název: Medvedík obyčajný
anglický název: European mole cricket
německý název: Europäische Maulwurfsgrille
ruský název: Обыкновенная медведка
• Krtonožka obecná je nezaměnitelným druhem
• Téměř celý život žije pod zemí
• Dospělci se objevují začátkem května až do konce července.
• Samice svá hnízda brání
• Samice naklade až 350 vajíček
Je semišově ochlupená a dorůstá velikosti až 45 milimetrů u samic. Samci mohou dorůst i 50 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosahují za 2 až 3 roky. Dospělec se dožívá až 1 roku. Samice naklade až 350 vajíček
Způsob života: Dospělci se objevují začátkem května až do konce července. Většinu svého života tráví v podzemních chodbičkách. Na povrch vylétají jen v noci a páří se. Po spáření samice naklade vejce do podzemního hnízda, okolo kterého vyhloubí okružní chodbu, v níž se zdržuje a snůšku brání před predátory. Vajíčka se líhnou po 10 až 20 dnech. Larvy přezimují v hloubce 1 metru. Pohlavní dospělosti dosahují za 2 až 3 roky.
Potrava: Krtonožka obecná je všežravec. Loví larvy, ale zkonzumuje i kořeny okrasných rostlin, rajčat, paprik, mrkve, petržele, cibule nebo česneku.
Zdravotní rizika: krtonožka není pro zdraví člověka škodlivá.
Prevence: Prevence proti krtonožce je takřka nemožná.
Likvidace: Hubení je nutné pouze v případě přemnožení. Přirozenými nepřáteli krtonožky jsou kosi, špačci, rejsci, krtci nebo i kočky. Proti krtonožce se můžete bránit tak, že její chodby zaplavíte pěnivým roztokem, nejčastěji se používá prostředek na nádobí, nebo stolním olejem. Hnízda se dají i vyrývat a následně likvidovat. Díky vyztuženým stěnám, které krtonožka obalila slinami, se nerozpadnou. V zahrádkářství se dají pořídit hlístice, které parazitují na dospělci krtonožky.