Objevil se u vás rus domácí? Jeho zploštělé tělo je dlouhé asi 10 – 15 mm a má špinavě žlutou až hnědou barvu. Má nápadná dlouhá tykadla a nohy má porostlé ostnatými chlupy. Samec je světlejší a štíhlejší a o něco menší, samička je spíš tmavá, má široký zadeček. Oba mají křídla, naštěstí však nelétají. Pokud je vám tento popis povědomý, tak ho nejspíš doma opravdu máte.
Neznamená to vůbec, že jste si ho zavlekli domů díky nedostatečné hygieně. Rusa domácího k vám mohla nevědomky přinést i návštěva. Vězte však, že průměrná délka života rusa domácího, je půl roku, v laboratorních podmínkách až rok. Švábi rusi jsou rozšířeni po celém světě. Zatímco ti ve volné přírodě žijí spíš ve dne, rusi, kteří se vyskytují v budovách, ožívají hlavně v noci. Patří mezi švábovité, kteří se na zemi se vyskytují v téměř nezměněné podobě asi 300 milionů let. Celou dobu se jim daří přizpůsobovat se měnícím podmínkám. Rádi se shromažďují na skrytých místech.
Přítomnost švába rusa nemusíte hned zaregistrovat. Přes den je totiž rus domácí schovaný ve škvírách a potravu si hledá až po setmění. Dospělý rus šváb se vecpe do otvoru velikosti 2 mm. Není vůbec vybíravý a živí se téměř vším. Je býložravec i všežravec. Nejčastěji si pochutná na rostlinných zbytcích, nepohrdne ale ani drobnými živočichy. S oblibou okusuje papír nebo kůži. Někdy dokonce švábi rusi lezou v noci po spících lidech a živí se výměšky z nosu, z očí a z uší. Na druhou stranu, šváb rus vydrží až 6 týdnů bez potravy.
Přítomnost rusa domácího nemusíte postřehnout ani tehdy, když vás kousl. Jeho kousnutí se totiž dá snadno zaměnit se štípnutím komára. Může se tak stát, že s ním máte společné lože a vůbec o tom nevíte. Jeho ploché tělo mu totiž umožní schovat se i v těch nejmenších skulinkách vaší postele. Vyhovuje mu teplota 25 – 32 °C. Je ale velmi adaptabilní, takže přežije i v zimě. Proniká i do chladicích boxů. Smůla je, že se rus domácí rozmnožuje po celý rok. Vajíčka jsou bohužel proti hubení odolná.
O problému lze hovořit v případě, že rusy šváby vidíte doma běžně i přes den. Znamená to, že se opravdu přemnožili. Normálně jsou spíš světloplaší, a pokud vylézají ven za světla, znamená to, že je vyhnal ven nedostatek potravy. Přitom dezinsekce je účinná pouze na aktivní jedince. Předpoklad, že se tímto způsobem zlikvidují i vajíčka, je mylná.
Jak se zbavit rusů? Likvidace švába je složitá. Podle některých zdrojů dokáže přežít ještě sedm dnů po oddělení hlavy. V první řadě se doporučuje především důkladný úklid. Sáček z vysavače určitě nevhazujte do kontejneru. Doporučuje se zavázat ho do igelitové tašky a tu dát zmrazit (cca na teplotu -16°C) nebo sáček spálit. Aby se zabránilo líhnutí rusů, doporučuje se vyprat ložní prádlo na 60°C a toto opakovat 4x v týdenních intervalech.
K likvidaci rusa domácího se dnes nejčastěji používá speciální požerový gel, který je bez zápachu. Je výrazně účinnější, než klasické postřiky. Po jeho požití jedinec do 24 hodin uhyne. Gel se aplikuje v malých hromádkách, menších, než 1 gram, kterých si obyvatelé vůbec nevšimnou. Protože rus domácí požírá své mrtvé jedince, nastává dominový efekt a do deseti dnů lze pozorovat výrazný úbytek švába rusa. Zhruba do tří týdnů je možné počítat s jeho úplnou likvidací. Je to však finančně poněkud náročné. Aplikace gelu před postřikem se doporučuje tam, kde se vyskytují malé děti, domácí zvířata, nemocní lidé, potraviny, elektrické rozvody apod.
Levnější způsob, jak se zbavit rusů, je postřik. V tomto případě je však nutné předem celý objekt připravit na zásah a navíc je potřeba přípravek po šesti týdnech znovu aplikovat. Pokud se švábi rusi vyskytují pouze ojediněle, stačí aplikovat prostředky běžně dostupné v obchodě, jako je Reid, Biotoll apod. Při častějším výskytu se pak doporučuje kontaktovat specializovanou firmu. Ta zjistí skutečnou četnost výskytu rusa domácího a zvolí nejefektivnější způsob jeho likvidace – dezinsekci. Je to výraz pro odborné hubení létajícího nebo lezoucího hmyzu, který ohrožuje nebo obtěžuje člověka a zvířata, případně znehodnocuje uskladněné potraviny.
Používá se také kombinovaný způsob dezinsekce, kdy se rozmístí požerový gel a zároveň se provádí postřik. Zásah není škodlivý pro lidi ani pro zvířata. V tomto případě však stačí pouze jedna aplikace. Jako doplněk se používají různé lepové lapače. Ty ovšem slouží pro zjištění výskytu rusa domácího nebo pro průběžné sledování výskytu hmyzu. Další možností likvidace rusa domácího je plynování. Alternativní způsoby likvidace jako jsou lepové pasti nebo elektronické odpuzovače, na švába rusa neplatí.
U citlivých jedinců může styk s rusem domácí vyvolat alergickou reakci. Navíc švábi rusi jsou přenašeči choroboplodných zárodků, jako jsou bakterie, viry či vajíčka parazitických červů. Patogeny způsobující salmonelu, tyfus, paratyfus, infekci urogenitálního traktu, hepatitidu, vředy, záškrt, zápal plic, lepru, tetanus, tuberkulózu nebo žlutou zimnici jsou obsaženy především v trusu a také v těle uhynulých jedinců. Přenáší také plísně a při přemnožení jej lze identifikovat podle nepříjemného zápachu. Kontaminace nastává už samotným dotykem rusa domácího s potravou nebo s plochou, po které se pohybuje. Stále častější jsou reakce na alergeny v ovzduší při přítomnosti rusa domácího.
Kde se rus domácí nejčastěji vyskytuje? Má rád vlhko a teplo. Svědčí mu místa, jako jsou potravinářské provozy, pekárny, pivovary, restaurace, hotely, sklady, laboratoře nebo zdravotnická zařízení. V domácnostech ho nejčastěji najdete v kuchyni, v koupelně, na toaletě nebo v rozvodech tepla. Rusa domácího nemusíte vůbec vidět, protože se schovává ve škvírách, v prasklých dlaždičkách, v pantech skříněk a podobně. Stopy jeho trusu, který se podobá mleté kávě, však nepřehlédnete. Potom je radno rychle jednat a zahájit desinsekci. V případě výskytu švába rusa v bytovém domě, je třeba pro zdárný výsledek, provést desinsekci všech bytů.
Pokud začnete řešit otázku, jak se zbavit rusů, měli byste vědět, že jedinec musí přijít do styku s postříkanou plochou nebo pozřít jedovatý gel. Je přitom dobré znát, že na rozdíl od švába obecného, se umí rus domácí pohybovat i po hladkých a šikmých plochách, včetně hladkého skla. Za vteřinu uběhne až 30 cm. Rus domácí je mimořádně odolný vůči mnoha insekticidům a zároveň mimořádně schopný se rozmnožovat. Když dojde na desinsekci, je třeba aplikovat přípravky v celém bytě, včetně pomocných nebytových prostor a to nejlépe naráz nebo ve velmi krátkém intervalu po sobě.
Prevencí před výskytem švába rusa je jednak čistota a dodržování hygieny, jednak vyplnění škvír a znesnadnění úkrytu. Pro preventivní sledování případného výskytu švába rusa, je možné použít různé lapače.