Usídlili se ve Vašem domě, chatě či chalupě potkani, myši či další hlodavci a Vám už došly všechny nápady jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit? Řešením je profesionální deratizace. Naše firma provádí deratizace nejen v Praze a okolí, ale také po celé České republice a má s hubením hlodavců bohaté zkušenosti.
Co to vůbec deratizace je? Deratizace je cílená likvidace hlodavců – myší, potkanů, krys, křečků a provádí se jak v obytných prostorech, také i v průmyslových areálech, nemocnicích, kancelářských objektech a kanalizačních sítích. Existuje několik způsobů jak se nežádoucích hlodavců zbavit. Mezi nejznámější způsoby patří mechanická a chemická likvidace. Typickým představitelem mechanické deratizace jsou velice známé a oblíbené pastičky na myši, které zvládne použít každý, a jsou vhodné při nepříliš četném výskytu myší.
V případě, že se myši výrazně rozšířily či se v objektu objevili potkani či krysy přichází na řadu chemická deratizace, která se provádí pomocí jedů – rodenticidů, které mají řadu účinků, především narušují srážlivost krve. Používání rodenticidů ve velkém množství zatěžuje životní prostředí, proto je využíváme jen v nezbytně nutné míře. Jedy jsou často promíchávány s kousky potravy, tím se zvýší atraktivita nástrah pro hlodavce a celá deratizace je účinnější. Chemickou deratizaci je vhodné svěřit odborné firmě, která má zkušenosti s dávkováním a rozmístěním jedů. Nástrahy mohou mít různou podobu – granule, voskové, parafínové či gelové bloky, kombinované nástrahy apod., použití konkrétní formy záleží zejména na prostředí. Jedy jsou umisťovány jedových staniček, které jsou uzamykatelné a jsou pevně připevněné ke zdi či podlaze tak, aby nebránily běžnému provozu. Staničky jsou buď plastové, nebo kovové, dříve se používaly také staničky papírové, ale ty neměly dlouhou životnost a ve vlhku se rychle rozpadaly. Díky uzamykatelným staničkám se nemusíte bát, že by se jedem otrávily nebo přiotrávily děti či jiná zvířata, k jedu se opravdu dostanou jen hlodavci.
Deratizace není jen samotné rozmístění staniček, ale skládá se z celé řady dalších činností. Nejdříve musí deratizátor prohlédnout objekt a zjistit stupeň jeho zamoření hlodavci. Poté sesbírá uhynulé hlodavce v daném objektu a jeho okolí a zlikviduje je. Je také nutné vyčistit objekt od starých nástrah, které už nejsou funkční. Až poté se rozmístí čerstvé nástrahy, pro maximální účinnost je důležitá kombinace jednotlivých druhů nástrah. Tím však činnost deratizátora nekončí. Po uplynutí určité doby provede kontrolu deratizace. Vyhodnotí její úspěšnost a doplní nástrahy ve staničkách.
Každá deratizační akce je jiná, liší se rozsahem i četností, avšak můžeme je rozdělit do tří základních skupin:
- jednorázová ohnisková – účinek rychlý, ale krátkodobý; deratizace v místech největšího přemnožení,
- pravidelná ohnisková – zejména v objektech, pravidelně se opakuje,
- celoplošná – na větším území.
Provádění deratizace je důležité zejména v obytných objektech (nejčastěji ve sklepních a technických prostorech, garážích), v potravinářském průmyslu a v zemědělství, protože hlodavci mohou přenášet různé nemoci, jsou hostiteli klíšťat, blech a dalších roztočů a způsobují nemalé ekonomické škody. Pro určení nejúčinnější formy jejich hubení je nutné nejdříve rozpoznat konkrétní druh hlodavce, což není úplně jednoduché, nejspolehlivějším vodítkem je trus – jeho barva, tvar a velikost.
Deratizace by se měla provádět preventivně a to minimálně dvakrát ročně – na jaře (hlodavci mají mladé) a na podzim (s přibývající zimou se stahují do budov). Potravinářské provozy a další podobná zařízení by měla být deratizována častěji. Pravidelná deratizace zamezí usazení, zahnízdění a následnému přemnožení hlodavců. Důležité je také zablokování cest, kterými hlodavci vnikají do objektů – otevřená sklepní okna, otevřené kanalizační poklopy, apod. Pokud preventivní deratizace selže a hlodavci se přesto objeví, provede se deratizace represivní, kdy se nástrahy aplikují pouze do postižených míst.
Hubení myší
Přemnožily se u Vás doma myši a klasické pastičky na myši už nefungují? Pak je třeba postoupit k chemickému hubení myší. Myš domácí se nejčastěji vyskytuje v domácnostech, okusuje potraviny a často ji prozradí její specifický zápach. Její trus je černý, dlouhý 3-8 mm a rychle tvrdne. Myši často přenáší řadu chorob – leptospirózu (horečnaté onemocnění s rozmanitými příznaky rozšířené po celém světě), salmonelózu (průjmové onemocnění) a tularemii (tzv. zaječí nemoc; nejčastější příčiny u člověka jsou malátnost, horečka a zvětšené mízní uzliny). Nejúčinnější způsob zbavení se myší je také ten nejjednodušší – je nutné zabránit myším, aby se dostaly do obytných prostor a z jejich dosahu odstranit zdroje potravy. Dalším stupněm jejich likvidace je položení nástrah a deratizačních boxů, nástrahy je nutné pravidelně doplňovat. Hubení myší ztěžuje skutečnost, že myši nepotřebují migrovat za vodou a často se ani nepřiblíží k nástrahám.
Hubení potkanů
Velké škody způsobuje také přemnožení potkanů. Potkani se vyskytují zejména ve vlhkých místech, nejčastěji se s nimi můžeme setkat v kanálech či sklepích. Okusují potraviny a přenášejí nemoci, jako jsou leptospiróza, Weilova žloutenka (zvláštní průběh leptospirózy, který vyžaduji hospitalizaci v nemocnici), vzteklina, tularemie a listeróza (infekční onemocnění, která se u lidí vyskytuje zřídka) či parazity (svalovec). Potkaní trus je šedohnědý a má oválný tvar, je větší než trus myší – měří 2 cm. Potkani se velice rychle množí, což značně znesnadňuje jejich hubení. Základním předpokladem
pro zbavení se potkanů je zamezení jejich přístupu k potravě. Dále se kladou deratizační boxy s nástrahou nebo lze použít také fumigaci. Je nutné pravidelně (přibližně po týdnu) doplňovat nástrahy.
Hubení krys
Ač se to nemusí zdát, krysa obecná je v České republice poměrně vzácná, vyskytuje se pouze v Polabí. Na rozdíl od potkanů má ráda sucho a žije zejména ve vyšších poschodích hospodářských budov (stodoly, sýpky). Krysa způsobuje velké škody okusováním potravin, čímž je fakticky znehodnocuje. Taktéž přenáší řadu nemocí a středověku patřila k hlavním přenašečům moru. Její trus je oválný a vřetenovitý o délce 1 cm. Postup při hubení krys je obdobný jako při hubení myší a potkanů – zamezení přístupu k potravě a kladení deratizačních boxů a nástrah.