Možnosti ochrany dřeva a nejčastější škůdci, kteří jej likvidují.
K ochraně dřeva je možné využít mnoho ochranných látek a postupů. Mezi ochranné postupy patří také injektáž dřeva, jejíž podstatou je vpravení chemické látky, zejména fungicidu nebo insekticidu, přímo do dřeva.
První fáze spočívá ve vytvoření potřebných otvorů (injektážních vrtů) do dřeva, přičemž tyto mají zpravidla průměr 5 až 10 mm a sahají asi do 2/3 tloušťky dřeva. Poté následuje vlastní fáze vpravení příslušné chemické látky do takto vytvořených otvorů, které může být provedeno:
u tlakové injektáže pomocí čerpadla pod tlakem zpravidla 60 až 80 atmosfér, které vytváří mírný přetlak a tím napomáhá co možná nejlepšímu prostoupení chemické látky do dřeva, případně je možné prostředek do dřeva vpravit pomocí injekční stříkačky,
u beztlakové injektáže pomocí mechanismu infúze.
Injektáž dřeva se provádí jak pro potřeby hubení nebezpečného dřevokazného hmyzu nebo hub, nebo také jako preventivní opatření proti těmto škůdcům. Prevence injektáží se doporučuje zejména před provedením zateplení podkroví.
Sanaci dřeva či její preventivní ošetření je samozřejmě možno provést i jednoduššími metodami typu nátěrů a postřiků, při těchto metodách však nebude dosaženo tak dobrých výsledků, jako tomu je v případě injektáže.
Vždy je vhodné, aby chemickou injektáž prováděl zkušený pracovník odborné firmy, a to zejména z důvodu výběru správného chemického prostředku, jeho správného množství a také kvůli vhodnému a bezpečnému rozmístění injektážních vrtů.
Ochrana dřeva před různými dřevokaznými škůdci, mezi které patří zejména dřevokazný hmyz, plísně a houby, hraje velmi důležitou roli v jeho životnosti. Existuje mnoho způsobů aplikování ochranných látek, kterými jsou např. fungicidy (proti houbám a plísním) a insekticidy (proti hmyzu).
Chemické látky mohou být na dřevo a dřevěné předměty aplikovány nátěrem, ponořením dřeva do látky nebo postřikem, přičemž je však třeba myslet na fakt, že zpravidla je při využití těchto metod naimpregnována, tedy napuštěná ochranou látkou, pouze vrchní vrstva dřeva. Postřik tedy může být dostačující jako preventivní opatření před napadením dřeva škůdcem, ale zpravidla není dostačující pro ozdravení dřeva již napadeného.
Pro dostatečnou ochrannou funkci postřiku dřeva je třeba pravidelně kontrolovat neporušenost aplikované vrstvy a také provádět její pravidelnou obnovu (nejlépe v intervalu pěti let).
Jedním z druhů, které se řadí mezi dřevokazný hmyz, je tesařík krovový, kdy pro dřevo (zejména to borovicové a smrkové) je nebezpečná hlavně jedna jeho vývojová fáze – larva, která může ve dřevě žít až tři roky. Velmi vhodné je předejít napadení dřeva s využitím dostatečných preventivních opatření, jako je např. nátěr nebo postřik dřeva vhodným insekticidem a pravidelná kontrola této ochranné vrstvy.
Pokud již došlo k napadení dřeva larvami tesaříka, ještě není vše ztraceno, je však třeba postupovat rychle a neprodleně nasadit potřebná opatření k ozdravení dřeva. Zpravidla však není povrchové ošetření insekticidem dostačující a velmi vhodné je tudíž ošetření dřeva svěřit do rukou odborníka, který může využít metodu tlakové injektáže.
Dalším dřevokazným hmyzem je červotoč, a to zejména jeho dva druhy – červotoč proužkovaný a červotoč umrlčí, a to ve vývojové fázi larvy, které přežívají ve dřevě až tři roky. Červotoč zpravidla napadá dřevo jehličnatých stromů.
Také v případě červotoče je lepší preventivní ošetření dřeva nátěrem či postřikem vhodným chemickým přípravkem a pravidelná kontrola neporušenosti ochranné vrstvy na povrchu dřeva. Napadené dřevo je třeba také ošetřit insekticidem vhodným na ošetření dřeva, kdy nejvhodnější, ale také nejpracnější variantou je vstřikování přípravku přímo do vykusovaných chodbiček. Možná je samozřejmě také aplikace chemické látky nátěrem či postřikem. Vhodné je obrátit se na odbornou firmu.
Jak již napovídá její název, dřevomorka je pro dřevo velmi nebezpečná houba, která na něm způsobuje tzv. hnědou hnilobu. Dřevomorce se daří zejména na vlhkých a nedostatečně větraných místech.
I u dřevomorky se vždy vyplatí nepodceňovat prevenci, která spočívá v první fázi v ošetření dřeva vhodným přípravkem a v následné fázi ve snižování vlhkosti v místnosti se dřevem a také hlavně v jejím dostatečném a pravidelném větrání.
Je-li třeba již řešit napadení dřeva dřevomorkou, pak je třeba odstranit napadenou část dřeva, a to asi o tloušťce 1 až 1,5 cm a zbylé dřevo dostatečně ošetřit (natřít nebo postříkat) vhodným fungicidem.
Při napadení dřeva je potřeba co nejdříve vyhledat rad odborníka.