latinský název: Sturnus vulgaris
slovenský název: Škorec obyčajný
anglický název: common starling
německý název: Star
ruský název: Обыкнове́нный скворе́ц
• Špaček obecný vydává rozsáhlou škálu zvuků
• V době páření mívá černé peří s nazelenalým až namodralým odleskem
• Na zimu odlétají do jižní Evropy nebo severní Afriky
• Mláďata krmí oba rodiče
• Samice snese až 9 vajec světle modré barvy
V době páření mívá černé peří se zeleným nebo modrým lesklým odleskem, po zbytek roku je jeho peří zbarveno hnědě s četnými bílými skvrnkami. Zobák má, v letních měsících, žlutou barvu. Na zimu tmavne. Nohy jdou zbarvené do hnědočerveného odstínu. Dorůstá velikost až 22 centimetrů. Rozpětí křídel je nejvíce 42 centimetrů. Samec a samice se od sebe morfologicky téměř neliší. Pohlavní dospělosti se dosahují po 1 roce. Dospělec se dožívá až 22 let. Velikost snůšky bývá až 9 vajec světle modrého odstínu. Mláďata vylétávají zhruba po 26 dnech.
Způsob života: Špaček je většinou monogamní, ale v místech výskytu většího počtu hnízd může samec vyvést potomstvo i s dvěma samicemi. Na vejcích sedí střídavě oba rodiče. Zřídka kdy se u špačka objevuje mezi druhový parazitismus. Samice povětšinou dokáže rozpoznat cizí vejce a z hnízda je vyloučí. Mláďata se líhnou po 13 dnech. Potomstvo krmí rodiče podobu 24 dnů, kdy mláďata opouštějí hnízdo. Po době hnízdění utvářejí hejna, která hromadně usedají v rákosinách nebo korunách stromů. Na konci léta migrují do teplejších oblastí jižní Evropy nebo severní Afriky.
Potrava: Na jaře a začátku léta se špaček soustředí na lovení hmyzu. Nejčastěji mouchy, komáry, bzučivky, širokou škálu brouků či různé druhy motýlů. Od poloviny léta se živí spíše rostlinnou stravou. Nejraději má sladké plody třešní, černého rybízu, vinné révy nebo angreštu, ale nepohrdne ani olivami.
Zdravotní rizika: Může být mezihostitelem některých parazitů, které by se po pozření kontaminovaného ovoce mohli dostat do těla člověka. Povětšinou však lidem škodí likvidací úrody ovoce
Prevence: Špaček je pták citlivý na hluk. Proto se jako preventivní opatření používají doma vyrobené plechové či plechovkové plašiče. Může se ovšem stát, že si na hluk způsobený plašičem přivykne. Majitelé zahrad také používají „pozlátkové" plašiče, které vyrábějí ze starých přenosových zařízeních, jako jsou CD a DVD, nebo pomocí hliníkové fólie. Malé stromky a keře lze ochránit ochranným pletivem.
Likvidace: Vyhláška MŽP č. 294/2006 Sb. stanoví odchylný postup pro usmrcování jedinců špačka obecného.
Dle § 2 této vyhlášky jsou jasně dané způsoby resp způsob, za nichž (něhož) lze odchylný postup dle § 5b zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny uplatnit, v žádném případě nelze špačky legálně usmrcovat granulemi, pokud orgán ochrany přírody toto neudělí ve vztahu k evropským předpisům je tato varianta prakticky nemožná (chybí naplnění zákonných podmínek). Právě použití jedu ve volné krajině je v rozporu s obecnou ochranou špačka i jiných živočišných druhů.