latinský název: Sirex juvencus
slovenský název: Piloritka fialová
anglický název: Steely-blue Wood Wasp
německý název: Gemeine Holzwespe
ruský název: Синий рогохвост
• Pilořitka fialová je symbiotická s dřevokaznými houbami
• Samci mají žlutočerný zadeček
• Létají jen ve slunných teplých dnech
• V dospělce se vyvine za 3 roky
• Samice naklade až 480 vajíček
Samice jsou fialové až modročerné. Samci mají zadeček žlutočervený. Dorůstají velikosti 15 až 30 milimetrů. V dospělce se vyvine 2 až 3 roky. Dospělec se dožívá 6 až 7 týdnů. Samice naklade až 350 vajíček
Způsob života: Objevují se ke konci května až do začátku července. Samice za slunných teplých dnů vyhledávají čerstvě poražené stromy, do nichž kladou vajíčka. Vpichují je do kůry stromu a s nimi i symbiotické dřevokazné houby, které napomáhají larvám rozrušovat dřevo. V jedné snůšce jsou jen 2 vajíčka, která se začínají líhnout zhruba po měsíci. Larva vyhlodává dřevo do hloubky. Před zakuklením se vrací zpět k povrchu. Celý vývoj může trvat i 3 roky, nejčastěji se nový dospělec vyvine již za 2 roky.
Potrava: Larvy se živí dřevem
Zdravotní rizika: Pilořitka fialová je symbiotická s dřevokaznými houbami a tak u některých jedinců mohou vznikat alergické reakce.
Prevence: V rámci prevence by se mělo dřevo, které je použito v domácnosti natírat laky a mořidly. Cenné dřevěné objekty, jako jsou sošky, mohou být ošetřeny šetrným zmrazením nebo naopak prohříváním ve speciálních zařízeních.
Likvidace: Pilořitka fialová se hubí za pomoci chemických postřiků, aerosolů, nátěrů, impregnace, ijektáže nebo fumigace. V případě starožitností se používá ošetření za pomoci gama záření ve speciálních komorách.