latinský název: Anobium punctatum
slovenský název: Črvotoč pásikavý
anglický název: Furniture Beetle
německý název: Gemeiner Holzwurm
ruský název: Мебельный точильщик
• Červotoč proužkovaný napadá staré dřevo, které už bylo používáno
• Na krovkách má na krovkách charakteristické pruhy
• Dobře létá
• Larva i dospělec vydávají zvuky podobné klepání
• Samice klade až 40 vajíček
Na zádech má charakteristické pruhy. Dorůstá velikosti od 2 do 4 milimetrů. Vývoj larev v dospělce může trvat i 3 roky. Dospělec se dožívá 1 měsíce. Samice může naklást až 40 vajíček.
Způsob života: Dospělci jsou schopní letci. Objevují se v letních měsících. Samice klade svá vajíčka do skulin a prasklin používaného dřeva. Larvy ve dřevě vyvrtávají chodbičky a v dospělce se přeměňují i 3 roky při nepříznivých podmínkách. Vydávají charakteristický zvuk, který připomíná klepání. Před zakuklením se larva přibližuje k povrchu dřeva a zakuklí se zhruba 1 milimetr pod povrchem. Optimální teploty pro vývoj červotoče proužkovaného jsou od 20 do 25°C. Při teplotách na 35°C zárodky ve vajíčkách hynou a pod teplotu -16°C mrznou.
Potrava: Živí se převážně starým, opotřebovaným dřevem listnatých stromů, jako jsou duby, jilmy nebo kaštany. Ale nepohrdne ani dřevem jehličnanů. Červotoč napadá jak běl, tak jádrové dřevo. Nalézt ho můžete v násadách zemědělských a stavebních pomůcek, jako jsou kosy, cepy, srpy, pily, sekery, krumpáče, lopaty a jiné.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá červotoč proužkovaný žádný vliv
Prevence: Nové dřevo, které chcete použít v domácnosti nebo na výroby nábytku, natírejte laky a mořidly. Cenné dřevěné objekty, jako jsou sošky, mohou být ošetřeny šetrným zmrazením nebo naopak prohříváním ve speciálních zařízeních.
Likvidace: Červotoče proužkovaného můžete zahubit za pomoci chemických postřiků, aerosolů, nátěrů, impregnace, injektáže nebo fumigace. V případě starožitností se používá ošetření za pomoci gama záření ve speciálních komorách.