latinský název: Anobium pertinax L.
slovenský název: Červotoč umrlčí
anglický název: Bookworm
německý název: Holzwurm
ruský název: Домовый точильщик
• Červotoč umrlčí vydává zvuk nazvaný umrlčí hodiny
• Nenapadá nové dřevo
• Dává přednost dřevěným materiálům, které byly vystaveny mrazu
• Larvy se vyvíjejí 2 až 3 roky
• Samice klade až 40 vajíček
Na zádech má charakteristické tmavé body uspořádané do pruhů. Dorůstá velikosti od 4,5 do 6 milimetrů. Vývoj larev v dospělce trvá od 2 do 3 let. Dospělec se dožívá až 2 let. Samice může naklást až 40 vajíček.
Způsob života: Dospělci jsou schopní letci. Objevují se v letních měsících. Samice klade svá vajíčka do skulin a prasklin používaného dřeva. Larvy ve dřevě vyvrtávají chodbičky a v dospělce se přeměňují za 2 až 3 roky. Vydávají charakteristický zvuk, kterému se říká umrlčí hodiny. Před zakuklením se larva přibližuje k povrchu dřeva a zakuklí se zhruba 1 milimetr pod povrchem. Optimální teploty pro vývoj červotoče proužkovaného jsou od 20 do 25°C. Při teplotách na 35°C zárodky ve vajíčkách hynou a pod teplotu -16°C mrznou.
Potrava: Živí se dřevem listnatých stromů, jako jsou duby, jilmy nebo kaštany. Ale nepohrdne ani dřevem jehličnanů. Červotoč napadá jak běl, tak jádrové dřevo. Jeho působení je nejčastěji znát na koncích trámů nebo spojích fošen. Červotoč umrlčí nenapadá nové dřevo, ale vyhledává dřeviny, kterébyly vystaveny působení zimního mrazu. Nábytek obvykle nepoškozuje.
Zdravotní rizika: Není známo, že by červotoč umrlčí měl negativní dopad na zdraví člověka.
Prevence: Starší opracované dřevo, které chcete použít v domácnosti, natřete laky a mořidly. Cenné dřevěné objekty, jako jsou sošky, mohou být ošetřeny šetrným zmrazením nebo naopak prohříváním ve speciálních zařízeních.
Likvidace: Červotoč umrlčí se hubí pomocí chemických postřiků, aerosolů, nátěrů, impregnace, injektáže nebo fumigace. V případě starožitností se používá ošetření za pomoci gama záření ve speciálních komorách.