latinský název: Elateridae
slovenský název: Kováčik
anglický název: Click beetle
německý název: Schnellkäfer
ruský název: Щелкуны
• Kovařík převrácený na záda se umí vymrštit do výšky
• Přezimuje asi 30 centimetrů pod povrchem
• Pohlavní dospělosti dosahuje i za 4 roky
• Larvy se po vylíhnutí živí humusem
• Samice naklade až 200 vajíček
Dorůstá velikosti 2 centimetrů. Pohlavní dospělosti dosáhne za 2 až 4 roky v závislosti na druhu. První rok se živí humusem. Samice naklade až 200 vajíček
Způsob života: Samice po spáření klade svá vajíčka do země. V půdě se za 2 až 3 týdny líhnou larvy. Pohlavní dospělosti dosahují za 2 až 4 roky. V prvním roku života se krmí humusem. Kořeny a rostlinné zbytky pojídají, až když jsou větší. Přezimují v půdě asi 30 centimetrů pod povrchem, kde se kuklí. Jako kukla žijí zhruba měsíc, pak se líhnou noví dospělí jedinci.
Potrava: Larvy požírají kořeny okrasných rostlin nebo kořenovou zeleninu jako je mrkev, petržel, celer, brambory. Dospělci se živí nektarem rostlin.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá kovařík žádný vliv.
Prevence: Při prevenci se provádí moření osiva insekticidy nebo lze použít půdní desinfekcí, tedy dusíkaté vápno. Při použití dusíkatého vápna, plodiny sázejte až 3 týdny po aplikaci, jinak se může rostlina poškodit. Na kovaříky můžeme také nalíčit pasti v podobě nakrájených brambor nebo mrkve, které pak zahrabte do půdy asi 5 až 10 centimetrů hluboko. Po 4 až 5 dnech pasti s larvami likvidujte.
Likvidace: Přirozenými nepřáteli kovaříka jsou krtci, rejsci, střevlíci nebo různé druhy ptáků. K chemické likvidaci se používají postřiky.