latinský název: Meloidogyne
slovenský název: Háďatko koreňové
anglický název: Root-knot nematode
německý název: Wurzelgallenälchen
ruský název: Meloidogyne
• Háďátko kořenové napadá kořenový systém rostliny
• Napadá mladé kořeby
• Migrují z rostliny na rostlinu
• Jsou č´škůdci kořenévé zeleniny
• Samice naklade až 500 vajíček
Dorůstají délky 1 milimetru a dokáží se dožít i 6 měsíců. Pohlavní dospělosti dosáhnou za 3 až 6 týdnů. Samice mohou naklást až 500 vajíček.
Způsob života: Napadá primárně mladé kořeny, které se následkem toho špatně vyvíjejí a deformují. Rostliny špatně rostou, zasychají a odumírají. Háďátka můžou migrovat s rostliny na rostlinu. Samci příchodem zimy umírají. Samice se snaží přezimovat v substrátu. Na jaře se probouzí a začíná klást vajíčka. Háďátko může mít i 100 snůšek po 50 vajíčkách. Nejčastěji se objevuje ve sklenících.
Potrava: Napadají hlavně kořenovou zeleninu, jako je mrkev, petržel, celer, česnek nebo řepa. Objevit je můžete i na kořenech rajčat, okurek, paprik nebo okrasných rostlin.
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá žádný vliv.
Prevence: V případě česneku se háďátku dá předejít namáčením naloupaných stroužků česneku v roztoku vody a sulky. Po skončení sklizně by se měla zemina propařovat. Stejně tak činíme na začátku jara.
Likvidace: S ošetřením začnete hned při prvních příznacích. K likvidaci háďátka můžete využít jeho přirozené nepřátele, jako jsou dravá háďátka nebo houby, které přidáte do zeminy záhonu. Pokud raději využíváte chemickému ošetření, můžete využít postřiků určeným k likvidaci háďátek.