latinský název: Tribolium confusum
slovenský název: Potemník skladový
anglický název: Confused Flour Beetle
německý název: Amerikanischen Reismehlkäfers
ruský název: Малый мучной хрущак
• Při vyrušení si hraje na mrtvého
• Je velký asi 2,5 milimetru
• Dospělci létají
• Larvy znehodnocují potraviny, ale nepohrdnou ani sušenými květinami
• Samice naklade až 450 vajíček
Potemník skladištní dorůstá délky 2,5 milimetru. Pohlavní dospělosti dosahuje za 82 dní a dospělec se dožívá 1 až 2 let. Samice klade až 450 vajíček na živinový substrát.
Způsob života: Larva celý svůj život tráví v živinovém substrátu. Potemník skladištní je teplomilný brouk a tak vyhledává vyhřívaná skladiště s teplotou nad 20°C, které potřebuje k úspěšnému přezimování. Dává přednost temnějším místům. Při teplotě pod 0°C hyne do 42 hodin, ale při teplotách nad 50°C přežije pouze 10 minut.
Potrava: Potemník skladištní se dokáže živit prakticky čímkoliv. Konzumuje jak mouku, tak obiloviny. Nepohrdne ani sušenými květinami, sušeným ovocem, cukrářskými výrobky, ořechy, luštěninou, čokoládou nebo kořením.
Zdravotní rizika: Potemník skladištní znehodnocuje potraviny svými výkaly a močí. Potraviny jsou více náhlé na napadení plísněmi a může docházet k alergickým reakcím.
Prevence: Při prevenci proti potemníkovi skladištnímu se doporučuje sklady pravidelně ošetřovat vodou při teplotě nad 50°C. Sklady příliš nevytápět a dodržovat pravidelné kontroly skladovaných potravin. V domácím prostředí uchovávejte potraviny ve skleněných nádobách, ve skladových prostorech udržujte čistotu a pravidelně ošetřujte vodou při teplotě nad 50°C nebo parním čističem.
Likvidace: Pokud dojde k zamoření potemníkem skladištním je potřeba zlikvidovat zdroj nákazy a ošetřit skladový prostor vodou nad 50°C nebo nechat na skladový prostor působit teploty pod 0°C podobu 2 dnů. Zpravidla nejsou potřeba žádné postřiky. Pokud je ale zamoření rozsáhlé, ošetřete skladiště fumigací. Prázdná skladiště můžete ošetřovat postřikem organofosfátů či karbamáty.