latinský název: Ixodes ricinus
slovenský název: Kliešť obyčajné
anglický název: Castor bean tick
německý název: Gemeine Holzbock
ruský název: Собачий клещ
• Klíště obecné
• Saje 1 až 2 týdny
• Samec v dospělosti krev již nesaje
• Larvy se živí krví drobných obratlovců
• Samice naklade až 3000 vajíček
Samice dorůstají velikosti až 4,5 milimetru, po nasátí mohou mít i 1 centimetr. Samečci jsou menší. Dorůstají velikosti 2,5 milimetru. V dospělce se vyvine za 1 až 2 roky. Dospělec se dožívá 3 až 6 let. Samice může naklást až 3000 vajíček.
Způsob života: Dospělá klíšťata vyčkávají přichycená na vršku trávy vysoké od 40 centimetrů do 1 metru na vhodného hostitele, ke kterému se přichytí. Krev hostitele sají 1 až 2 týdny. Poté se pustí a nakladou do půdy vajíčka. Samice klade 1 až 2 dny po nasátí. Samec se v dospělosti již nekrmí a na zvěř se přichycuje jen kvůli páření se samicí. Vajíčka se líhnou za 3 až 6 dnech. Larvy hledají svého mezihostitele v řadách drobných obratlovců, jako jsou hlodavci, ještěrky nebo ptáci. Vývoj v dospělce jim trvá i 2 roky.
Potrava: Larvy se krmí krví krví drobných obratlovců. Můžeme je nalézt na hlodavcích, ptácích nebo ještěrkách. Dospělci pak číhají na vršku vysoké trávy na větší obratlovce, jako jsou jeleni, srnci, divočáci, psi, kočky nebo i člověk
Zdravotní rizika: Klíšťata jsou přenašeči velice nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida nebo boreliózy.
Prevence: Při pohybu v přírodě používejte vždy repelenty a noste pokrývky hlavy a přiléhavé oblečení s dlouhými rukávy. Po návratu z lesa se doporučuje se vykoupat a umýt si vlasy. Voda může nepřisátá klíšťata smýt. Zahrady často sekejte a nedovolte travnímu porostu přerůst výšku 40 centimetrů.
Likvidace: Klíště můžete na zahradách či loukách likvidovat chemickými postřiky.