latinský název: Stomoxys calcitrans
slovenský název: Bodavka maštaľná
anglický název: Stable Fly
německý název: Wadenstecher
ruský název: Осе́нняя жига́лка
• Bodalka stájová je podobná mouše domácí
• Saje krev teplokrevných živočichů
• Od června do října se zdržuje v blízkosti chlévů
• Larvy se líhnou do 24 hodin
• Samice naklade až 600 vajíček
Velikost bodalky stájové se pohybuje od 5 do 8 milimetrů. Pohlavně dospělí jsou již ve 14 dnech. Dospělci se dožívají 3 až 6 týdnů. Samice stihne naklást i 600 vajíček do trusu skotu.
Způsob života: Bodalka stájová je světlomilný a teplomilný hmyz. Nejčastěji ji nalezneme na stěnách a stropech stájí a chlévů. Zřídka kdy zalétne do obydlí lidí. Pohybuje se letem. Nejaktivnější bývá v ranních a pozdě odpoledních hodinách. Vajíčka klade do trusu skotu či koní. Larvy se líhnou po 24 hodinách. Rychle se vyvíjejí. Už za 14 dní jsou pohlavně dospělé.
Potrava: Bodalka se nejčastěji živí krví skotu či koní, které bolestivě bodá do hřbetu či nohou, protože tam si zvíře zpravidla nedosáhne. Ale neváhá bodnout i kočku, psa nebo člověka. Larvy bodalky za potravu považují rostlinné zbytky, trus skotu či koní, nebo rozkládající se těla živočichů.
Zdravotní rizika: Bodalka může přenášet infekční onemocnění jako je tularémie nebo můžou být mezihostiteli některých parazitů, třeba tasemnice.
Prevence: Při prevenci proti bodalce je potřeba dbát na čistotu okolo hospodářských staveb a zajistit si častý odvoz chlévského hnoje. Často kontrolujte stav suchého krmiva, jako je seno. Také můžete aplikovat postřik či nátěr na stěny, stropy, na rámy oken a dveří.
Likvidace: K likvidaci bodalek lze použít stejné postřiky jako k zahubení mouchy, tedy parazité, kteří je mají jako své hostitele. K chemické likvidaci se nejčastěji aplikují postřiky, ULV technologie nebo nátěry.