latinský název: Simulium
slovenský název: Muchničky
anglický název: Black fly
německý název: Kriebelmücken
ruský název: Мо́шки
• Muchničky jsou přenašeči tak zvané „říční slepoty“
• Samci muchniček se živí nektarem
• Dospělec se dožívá 3 měsíců
• Larvy se vyvíjejí jen v čisté vodě
• Samice naklade až 100 tisíc vajíček
Dorůstá délky do 4 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosahují za 6 dní. Dospělec se dožívá až 3 měsíců. Samice naklade až 100 tisíc vajíček.
Způsob života: Samice klade vajíčka do čistých tekoucích vod. Nejčastěji se vyskytují v horských potůčkách nebo u lesních studánek. Po dvou dnech se z nich narodí larvy, které se podobu 3 dnů krmí a nakonec se zakuklí. Zhruba za další tři dny se z larvy vylíhne nový dospělec.
Potrava: Samci muchniček se živí nektarem z květin a krev sají pouze samice, které jí potřebují pro vývoj vajíček. Kousnutí muchničky bývá velice bolestivé a chvíli po napadení ještě krvání. Pak se objevuje červené zabarvení okolo rány a nepříjemné svědění.
Zdravotní rizika: Muchničky mohou být přenašeči různých nemocí, například lymskou boleriozu. V tropických oblastech je muchnička mezihostitelem vlasovce Onchoceraca volvulus, který způsobuje trvalé oslepnutí. Tato nemoc se nazývá říční slepota. V případě přemnožení byly zaznamenány případy, kdy hejna muchniček usmrtila domácí zvířata.
Prevence: Používejte repelenty a noste přiléhavé oblečení s dlouhými rukávy. Okolo postele si můžete pověsit moskytiéru.
Likvidace: Muchničky většinou obývají vodní zdroje s čistou vodou, proto je likvidace tohoto hmyzu velice obtížná, protože by mohlo docházet ke kontaminaci vodních zdrojů. Muchničky člověka mohou obtěžovat spíše při pobytu v přírodě než v jeho vlastním domově.