latinský název: Lucilia sericata
slovenský název: Bzučivka zelená
anglický název: Common green bottle fly
německý název: Goldfliege
ruský název: Муха мясная зеленая
• Bzučivka zelená bývá nesprávně nazývána masařka
• Při letu vydává nepříjemné bzučení
• Vypadá jako moucha
• Její larvy se používají k léčení zanícených ran
• Samice klade až 300 vajíček
Je veliká asi 10 až 14 milimetrů. Pohlavní dospělosti dosahuje za 14 dní. Dospělec umírá po 1 měsíci. Samice naklade až 300 vajíček do hnijícího masa.
Způsob života: Obdobně jako u bzučivky obecné i bzučivka zelená létá po celý den. Má raději teploty nad 15°C a vlčí prostředí. Svá vajíčka klade do uhynulých ryb a zvířat. Vybírá si slunná stanoviště. Její larvy se používají při léčbě extrémně zanícených ran. Po aplikaci konzumují napadenou tkáň a tím ránu čistí, proto si vysloužily přezdívku biologický skalpel. Larvy, které se k tomuto účelu používají, jsou v laboratořích chované a podstoupily dezinfekční proces.
Potrava: Stejně jako u bzučivky obecné se i larvy a samice bzučivky zelené živí rozkládajícím se masem, zatím co samec dává přednost pylu květin.
Zdravotní rizika: I bzučivka zelená může škodit jako parazit nakladením svých vajíček do čerstvých ran a může být i přenašečem širokého spektra původců infekčních onemocnění.
Prevence: Stejně jako u bzučivky obecné, tak i u bzučivky zelené je potřeba k zamezení vniku do lidských obydlí používat síťky do oken a dveří. Stejně důležitá je i pečlivá hygiena. Opět nenechávejte nikde zbytky masa a mastných produktů, pravidelně vynášejte koš, zvláště pak v jarních a letních měsících. Stáje a chlévy pravidelně čistěte. Uhynulá zvířata co nejrychleji převezte do kafilérií.
Likvidace: K likvidaci bručivek se používají i biologické metody. Nejčastěji se využívají parazité, kteří mají bzučivky jako své hostitele. V bytech a domech lze využít feromonových nebo světelných pastí. Z chemické likvidace se nejčastěji aplikují postřiky, ULV technologie nebo nátěry.