latinský název: Galleria melonella
slovenský název: Vijačka voskový
anglický název: Wax Moth
německý název: Große Wachsmotten
ruský název: Восковая моль
• Je využíván v laboratořích
• Pavučinové vlákno je chrání před včelami
• Larvy se živí voskem
• Samice naklade až 300 vajíček
Způsob života: Po spáření samice naklade vajíčka do štěrbin ve stěnách úlu. Po pěti dnech se vylíhnou larvy, které se začnou zavrtávat do voskových pláství. Nejprve vykousávají chodbičky a později konzumují i buňky plástve. Nakonec z plástve zůstane jen pavučinové klubko s trusem larev. Hedvábné vlákno chrání larvy před včelami. Nakonec se zakuklí. Z kukly se vylíhne nový dospělec. Celý vývojový proces trvá 2 měsíce. Zavíječ voskový je využíván jako modelový organismus při výzkumu biochemie a fyziochemie.
Potrava: Živí se plástvemi včelího vosku a pylem
Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá zavíječ voskový žádný vliv.
Prevence: Pokud budou včelstva silná a zdravá dokáží si se zavíječem sami poradit. Vyzařujte a likvidujte staré voskové plástve. Zavíječ nemá rád průvan, proto se doporučuje prázdné úly skladovat na volném prostranství. Úly ošetřujte sířením.
Likvidace: Při napadení zavíječem voskovým můžete použít feromonové pasti, které ale zachycují pouze dospělé jedince. Z chemické likvidace se nejčastěji aplikují postřiky insekticidů či aerosoly do prázdných úlu a skladovacích prostor. Pokud je zamoření větších rozměrů, využijte služeb deratizační firmy.