latinský název: Neotrombicula autumnalis
slovenský název: Zamatovec letný
anglický název: Berry bugs
německý název: Herbstmilbe
ruský název: Краснотелковые клещи
• Sametka podzimní je nesprávně označována jako sviluška
• Je blízce příbuzná s klíšťaty
• Dospělci žijí v půdě a listí
• Larvy se živí kožními buňkami živočichů
• Samice klade až 10 vajíček do spadaného listí
Dosahují velikosti 0,5 milimetrů a tím se stávají téměř nepostřehnutelné. Pohlavní dospělosti dosáhne do 2 měsíců. Samice po nakladení vajec umírají.
Způsob života: Dospělé sametky podzimní žijí v půdě a listí. Samice snesou až 10 vajíček. Po nakladení vajec umírají. Larva sametky vyčkává na svého hostitele na stéblech trávy nebo listech keřů. Po těle hostitele se pohybuje velice rychle a díky své malé velikosti je nepostřehnutelná. Usadí se na nejméně viditelných místech, třeba na tříslech, vnitřní straně stehen, v genitáliích, podpaží, v podkolenní jamce a jiných. Tam pronikne pod kůži a začne se krmit.
Potrava: Sametka nesaje krev. Živí se kožními buňkami, které rozpouští pomocí enzymu. Po 2 až 3 dnech odpadává a vyvine se v dospělce. Parazitují pouze larvy.
Zdravotní rizika: Kousnutí sametkou se projeví po několika hodinách od opadnutí. Většinou vyvolá bouřlivou alergickou reakci. Okolo místa, kde se sametka živila, se objeví zarudnutí a rána začne nepříjemně svědit a pálit. Teplo ještě následky kousnutí zhoršuje. Příznaky spontánně mizí po 10 až 14 dnech.
Prevence: V zájmu prevence, je potřeba pravidelné sekání trávníkových ploch a zastřihávání keřovitého porostu. Důležité je také veškerou zeleň začátkem léta postříkat přípravky proti sametkám a po 14 dnech postřik opakovat. Na podzim zlikvidujte všechno spadané listí, nejlépe jej spalte.
Likvidace: Na podzim spalte veškeré spadané listí, ostřihané větve okrasných keřů i posekanou trávu. Na začátku léta celý prostor zahrady, včetně okrasné zeleně, ošetřete přípravkem, který je vhodný k likvidaci těchto parazitů. Po 14 dnech od aplikace postřiku, aplikaci zopakujte.