latinský název: Oeciacus hirundinis
slovenský název: Ploštica lastovičia
anglický název: Martin bug
německý název: Schwalbenwanze
ruský název: Клоп ласточкин
• Štěnice ptačí je parazit, který napadá ptáky
• Není plně specializovaná
• Žijí v hnízdech ptáků
• jejím přirozeným nepřítelem je slunéčko sedmitečné
• Samice naklade až 500 vajec
Dospělí jedinci dorůstají velikosti 3,5 milimetrů. Samci jsou o něco menší. Pohlavní dospělosti dosáhnou za 65 dní, pokud k tomu mají příznivé podmínky, tedy teploty okolo 23°C a dostatek potravy. Mohou se dožívat 12 až 14 měsíců. Samice za svůj život naklade okolo 500 vajíček. Štěnice mají pět vývojových etap a všechny se živí krví.
Způsob života: Štěnice ptačí většinou parazitují na drobných ptácích, jako jsou jiřičky, vlaštovky, rorýsi a jiní. Svá vajíčka kladou do jejich hnízd, kde jsou i ukryté. Do lidských obydlí se mohou dostat po tom, co ptáci opustí svá hnízdiště a štěnice si začnou hledat nový zdroj potravy.
Potrava: Nejčastěji se živí krví drobného ptactva jako jsou jiřičky, vlaštovky nebo rorýsi. Nepohrdne ani krví vrabce či drozda. Štěnice ptačí nejsou plně specializované, takže sát mohou i krev psům, kočkám nebo lidem. Nejvíce ohroženou skupinou bývají děti, které prozkoumávají hnízda ptáků.
Zdravotní rizika: Nebylo prokázáno, že by byly přenašeči nemocí, ale po jejich kousnutí vzniká zarudlá vyrážka, kterou doprovází nepříjemné svědění.
Prevence: Nenechávejte hnízdit ptáky v blízkosti vašeho domova. Opuštěná hnízda co nejrychleji odstraňujte. Ve vašem domě snižte množství úkrytů, které by mohly štěnice využít pro svou kolonii. Možné praskliny ve stěnách či díry po hmoždinkách zatmelte
.
Likvidace: Pokud dojte k invazi štěnice ptačí do vašeho domova, můžete ji zničit několika způsoby. Jednou z možností jsou postřiky. Před samotnou aplikací postřiku je dobré veškeré ložní prádlo, povlak matrace, prostěradlo a peřinu vyprat alespoň na 60°C, což je teplota, která stačí k tomu, aby zahubila štěnice ve všech vývojových etapách. Postřik aplikujeme na všechny hrany matrace, do všech škvír a mezer, ve kterých by mohly mít štěnice své kolonie a nechte působit dostatečně dlouhou dobu. Časové rozmezí je uvedeno u každého přípravku na obalu. Bohužel štěnice si vytvořily proti některým postřikům imunitu a jsou proti jejich působení odolné. Jako další možností je plynování pomocí speciální dýmovnice. Před plynováním se doporučuje otevřít šuplíky a skříně. Výhodou tohoto způsobu likvidace je, že dým z dýmovnice se dostane do veškerých škvír ve vašem pokoji a zahubí tak i dobře schované štěnice. Po aplikaci je dobré nechat pokoj či byt déle než dvě hodiny uzavřený. Bohužel při vyšším stupni zamoření se může stát, že nebude dýmovnice dostačující. V takovém případě je potřeba se obrátit na deratizační firmu, která se specializuje na profesionální odstranění těchto parazitů. Výhodou deratizačních firem je vysoká profesionalita. Některé jejich přípravky jsou natolik toxické, že po jejich aplikaci je nutné byt uzavřít na víc jak na 24 hodin.