Moucha domácí se šíří velice rychle, proto je prevence více než důležitá. K zamezení vniku mouchy do lidských příbytků se zpravidla používají síťky do oken a dveří.
Možností, jak se zbavit much, je schopnost udržovat pečlivou hygienu. Uklizená kuchyň by měla být samozřejmostí. Je potřeba odstranit všechny volně ležící potraviny a zamezit tak mouchám přístup ke zbytkům jídla. Hnijící jídlo vyhoďte ven na kompost. Mouchy totiž na kazící se jídlo rády kladou vajíčka.
Také žrádlo pro zvířata musí být přikryté. Když necháte misku s psím žrádlem nepřikrytou, mohly by se k ní dostat mouchy. Dokonce i suché granule jsou nebezpečné. Misky pro zvířata každý den myjte a přikrývejte.
Odpadkové koše přikrývejte a udržujte v uzavřeném prostoru. Platí to i pro koše na plenky. Vše, co zapáchá, automaticky přitahuje mouchy. Zavírejte víka košů, a pokud to nestačí, vyhazujte všechen nepořádek okamžitě do popelnice. Koše pravidelně čistěte a dezinfikujte.
Mouchy známe patrně všichni a pravděpodobně se nenajde moc jedinců, kteří by je dvakrát měli rádi. Nicméně není na škodu o nich něco vědět. Dospělí jedinci měří až 9 milimetrů a dožívají se jednoho měsíce. Samice za svůj krátký život naklade až 900 vajíček.
Moucha domácí klade svá vajíčka do trusu hospodářských zvířat, na uhynulá zvířata nebo do zbytků jídla. Po 4 až 5 dnech od nakladení se líhnou larvy, které se další 3 až 4 dny krmí. Pokud k tomu má vhodné podmínky může pohlavní dospělosti dosáhnout velice brzy, v některých případech už za 7 dní. Moucha může letět rychlostí 8 kilometrů za hodinu.
Nejčastěji se živí rostlinnými a živočišnými zbytky. Proto ji můžeme nalézt na výkalech hospodářských zvířat, uhynulých živočiších, zkaženém jídle. Mouchy nepohrdnou ani sladkým pečivem, cukrářskými výrobky, bonbóny, zmrzlinou nebo čokoládou.
Velmi nepříjemnou záležitostí je, že moucha může přenášet různé nemoci a infekce, kterými pak zamořuje potraviny pomocí svých výkalů.
Co tedy proti mouchám? Obecně se doporučuje: