Hlodavci v ČR: kromě již zde na blogu zmíněných myší a potkanů se v našich končinách hojně objevuje hraboši. Hraboš polní je obratlovec hnědé barvy. Dorůstá velikosti 8 až 12 centimetrů. Má malé a skryté ušní boltce. Pohlavní dospělosti dosahuje za 3 až 5 týdnů. Dospělec se dožívá 2 let. Samice může mít až 70 mláďat.
Myši a potkani jsou domácí hlodavci, to hraboši se nejčastěji vyskytují na polích a zahrádkách. Pro své nory si hraboš vybírá suchá, slunná a skrytá místa s divokou vegetací, proto se může vyskytovat v příkopech, u železničních náspů či na okraji lesa. Samice může mít až 7 vrchů po 10 mláďatech do roka. Březí jsou zhruba 3 týdny. Před porodem si nory vystýlají suchou trávou a mláďata se rodí holá a slepá. Bezprostředně po narození začínají sát mateřské mléko. Některé samičky jsou schopné reprodukce již po 2 týdnech, většinou však pohlavní dospělosti dosahují po 3 až 4 týdnech (hlodavci chov).
Živí je obilovinami, cibulovinami, mrkví, petrželí. Zelím nebo kůrou mladých stromů.
Hraboši polní jsou pro člověka nebezpečné zejména proto, že svou močí či trusem kontaminují potraviny a mohou tak na člověka přenášet různé nemoci jako třeba myší mor, leptospirózu, salmonelózu nebo virus lymfocytární choriomeningitidy.
Je velice důležité udržovat trávu krátce střiženou, podél příkopů a polí nízkou a homogenní. V sadech se pak doporučuje pravidelně odstraňovat spadané ovoce, prostřihávat větve stromů a sekat trávu.
Hraboše polního loví menší šelmy, jako jsou lišky, kočky a lasičky. Je potravou i pro dravé ptáky jako jsou sovy, poštolky či káňata.
Abyste ochránili svou domácnost, doporučujeme v každém případě vyhledat pomoc profesionální deratizace. Firma DeraPlus s vámi váš problém zdarma telefonicky zkonzultuje a domluví termín zásahu. DeraPlus ví přesně, jak na hubení hlodavců pomocí deratizační staničky s rodenticidním přípravkem, případně se dá pořídit plašič hlodavců, ale doporučuje se zásah profesionálů.