Jak se ale proti viru mají bránit řadový občané? Jak ochránit prostory svého pracoviště - ať už kanceláře, ordinace, nebo fabriky, před kontaminaci virem COVID-19? V následujícím článku si virové onemocnění přiblížíme, řekneme si, jak se chová a jaké jsou prognózy z hlediska jeho šíření. Závěrem poté probereme možnost ošetření prostor kombinací generátoru aerosolu a postřiku.
COVID-19 známější pod jménem koronavirus je onemocnění způsobené dosud neznámým virem SARS-CoV 19. Jako takový se virus řadí do stejné kategorie jako SARS-CoV, který byl příčinou epidemie v roce 2002. Virus má pravděpodobně původ z leskounů, či netopýrů a bylo prokázáno, že není vyvinutý v laboratoři, ale jedná se o klasický případ nemoci, která se ze zvířete přenesla na člověka podobně, jako tomu bylo u ptačí chřipky, či nemoci šílených krav. Virus má inkubační dobu 14 dní, přičemž viditelné příznaky se mohou objevit až po jejím uplynutí. Vůči nemoci jsou náchylní především lidé starší 55 let, lidé s nějakým chronickým onemocněním, s cukrovkou, rakovinou a rizikovou skupinnou jsou také kuřáci. Bylo již však zaznamenáno nesčetně úmrtí ze strany jedinců, kteří do žádné z výše uvedených skupin nespadali a udržovali se ve zdravé kondici, či dokonce byli vrcholovými sportovci. Virus je tak z velké části ještě nepředvídatelný a plně mu zatím rozhodně nerozumíme. Co se týče prognóz vývoje samotné pandemie, tak ty se různí. Někteří předpokládají, že by do měsíce měly čísla obětí a nakažených dosáhnout svého vrcholu a poté by měly začít postupně stabilně klesat. Ty nejpesimističtější předpovědi však vidí věci daleko, daleko černěji. Podle toho nejkatastrofálnějšího scénáře americké CDC by se mohlo strašlivou chorobou nakazit až 65% obyvatel, což při populaci USA čítá nějakých 214 milionů lidí, z čehož by následně nějakých 1,7 milionů umřelo. Je však důležité si pamatovat, že tyto predikce jsou silně variabilní a předpovědi představují celou škálu od velmi optimistických scénářů, až po ty přehnaně katastrofické. I symptomy jsou poměrně variabilní. U některých osob se žádné neobjeví, u jiných se objeví všechny naráz. Těmi nejčastějšími symptomy jsou následující příznaky: horečka (přítomna u téměř 90% nakažených), suchý kašel, zahlenění, únava, bolest hlavy nebo krku či svalů a kloubů, zimnice, zvracení, překrvení nosní sliznice a průjem. Co se týče způsobu, kterým se virus šíří, tak přenést se může z jednoho na druhého prostřednictvím přímého fyzického kontaktu (objetí, pohlazení, pohlavní styk, potřesení rukou), vzduchem (při kašli, kýchnutí), a nachází-li se osoba v bezprostřední blízkosti s nakaženým po dobu delší 15 minut. Virus se také nějakou dobu (až 72h) dokáže udržet na povrchu. Zejména tohoto posledního faktu se bude týkat to, jakým způsobem budeme před virem dezinfikovat naše prostory.
Pokud jsou povrchy ve vašem pracovišti z tvrdého materiálu, tak je před začátkem samotného procesu dezinfekce nejprve důkladně umyjte pomocí vody a mýdla. Pokud chcete mít jistotu, použijte ještě jako bonus bělidlo obsahující chlornan sodný. Máte-li na pracovišti koberce, či rohožky a podobné věci z měkčích materiálů, umyjte je prostřednictvím příslušných hygienických prostředků, specializovaných na tyto dané materiály. Následně proveďte dezinfekci pomocí generátoru aerosolu, fungujícího na bázi hydrogen peroxidu a stříbrných iontů. Alternativně použijte desinfekce ve sprejích. Na pracovišti také rozmístěte antibakteriální a desinfekční gely obsahující alkohol a pokud můžete noste respirátory kategorie FFP2, které zabraňují až 95% virů vstoupit do dýchacích cest. Zkratka FFP znamená „Face Filtering Piece", což ve volném překladu znamená cosi jako „Maska filtrující obličej". Účelem FFP respirátorů, je jak již jejich označení napovídá filtrovat cokoliv by bez nich vstoupilo na váš obličej. Nicméně, vzhledem k tomu, že koronavirus je kapénkové onemocnění, tak se může vzduchem přenášet i prostřednictvím toho, že vám vstoupí do očí. Proto je důležité nošení masky doplnit i nošením ochranných brýlí. Nemusí to být žádné speciální brýle a bohatě vám postačí ty dioptrické, či sluneční. Co se týče FFP respirátorů, tak FFP2 je zlatou střední cestovou v rámci ochrany. Na trhu narazíte ještě na o něco méně účinné masky kategorie FFP1 a nejúčinnější masky spadající do škály FFP3. Masky FFP1 jsou schopné zabránit kontaminaci až 90% ve vzduchu rozmělněných mikročástic. Respirátory nejvyšší kategorie FFP3 jsou poté schopny odrazit vstup až 99% částic. V rámci ochranného oblečení vám vřele doporučujeme krom masek vybavit prostor, jehož kontaminaci se snažíte zabránit i nějakými jednorázovými rukavicemi. Bohatě vám na to postačí sáčkové rukavice, které seženete ve většině obchodů a papírnictví.
Pokud aplikujete tyto námi doporučená opatření dojdete adekvátního ošetření prostor proti koronaviru a minimalizujete šanci vypuknutí choroby ve vašich prostorách a to ať už se snažíte kombinací generátoru aerosolu a postřiku dezinfikovat domácí, či pracovní prostředí. Buďte rozvážní, prioritizujte hygienu spolu s výše popsanými bezpečnostními opatřeními a epidemii vy i vaši blízcí přečkáte v klidu, pokoji a již brzy se vše vrátí zpátky do normativního stavu. Tak mějte trpělivost a nepropadejte panice! Nejste v tom sami!