Všeobecně známý mýtus o tom, že štěnice si vybírají jen méně čisté domácnosti, mnohdy zboří přítomnost hmyzu i v nejčistších a takřka sterilních bytech. Stačí málo – přinést s sebou vajíčka nebo dospělého jedince z použitého nábytku nebo na oblečení dětí z letního tábora. Po prvních štípancích si můžete být téměř jisti, že se nevítaní hosté rozlezli minimálně po jedné celé místnosti.
Likvidace štěnic je problematická a vyžaduje zásah profesionálů. Amatérská dezinsekce bývá většinou takřka neúčinná a jen nahrává štěnicím, které se mezitím nadále množí. Otálení a špatný postup ve výsledku může značně ovlivnit finální cenu hubení. Přivolání pomoci profesionálů proto neodkládejte ani minutu!
V zásadě existují dva základní postupy likvidace: chemická (postřik proti štěnicím, likvidace dýmem nebo aerosolem) a fyzikální. Zabíjení škůdců fyzikálními cestami je méně obvyklé a delší, cenově však vychází v konečném důsledku podobně a bývá zpravidla efektivnější. Likvidaci párou nově doplňujeme i známým postupem ze zahraničí – likvidaci teplem.
Štěnice jsou citlivé na zvýšenou teplotu a po vystavení teplu brzy hynou. Princip spočívá v ohřátí vzduchu v postižené místnosti na teplotu 55 - 70 °C, která je pro štěnice smrtelná. Velkou výhodou zabíjení štěnic horkým vzduchem je efektivnost metody.
Zatímco chemické ošetření účinkuje na štěnice až po několika hodinách či dnech, teplo zlikviduje většinu jedinců ve všech stádiích vývoje během několika desítek minut. Důležité je před zahájením dezinsekce odstranit pryč veškeré květiny, domácí mazlíčky a výbušné předměty (zapalovače apod.)
Oblečení je vhodné roztřídit do předem určených neprodyšných pytlů určených k dílčímu tepelnému ošetření. Zasažená oblast se uzavře, utěsní a je do ní posléze přiveden proud horkého vzduchu z výkonných teplometů a ventilátorů. Proto je vhodné předem informovat sousedy v okolí o možném zdroji hluku z ventilace.
Zhruba po půlhodině (záleží na množství zasažené plochy a intenzitě zahmyzení) jsou cizopasníci minulostí. Postup je možné v případě enormně velké invaze štěnic opakovat. Zpravidla však u tepelné likvidace stačí jeden důsledný zásah. I to je jeden z předností likvidace teplem. Nevznikají navíc žádné odpadní látky a toxiny. Jde proto o zela ekologický postup šetrný k životnímu prostředí a vybavení bytu.
Nyní už tedy víte, jak se zbavit stenic. Neváhejte a v případě problémů s tímto hmyzem, kontaktujte odborníky z DeraPlus. Štípance od štěnice tak budou minulostí.
Štěnice pokousání – tipy, jak jim zabránit naleznete v dalších článcích. Štěnice v domácnosti jsou problémem a Štěnice neumějí létat, přesto obletí celý svět.