Čmelík dorůstá velikosti 1 milimetru a pohlavní dospělosti dosáhne za 7 až 10 dní. Dospělec se dožívá 2 měsíců a samice naklade až 8 vajíček denně. Tyto roztoči v domácnosti naštěstí nenajdete. Čmelík kuří tráví den schovaný ve skrýších v kurníku.
Za potravou se vydává v noci. Živí se krví slepic a domácího ptactva. Krmí se jednou za 2 až 4 dny po dobu 2 hodin. Samice mohou denně naklást 6 až 8 vajíček. Kladou jen, když jsou nakrmené.
Larvy se z nakladených vajíček líhnou po 3 dnech. První stádium larvy se krví neživí. Po dalších dvou dnech se přemění do druhého stádia, která již krev saje. Po dalším dnu se mění do třetího stádia. V dospělce schopného reprodukce se změní za 3 dny od posledního svlékání. Bez potravy dospělci vydrží 6 až 8 měsíců. Hynou při teplotách nad 45°C a pod -25°C mrznou. Čmelík si dokáže velice rychle vytvořit imunitu proti chemickým postřikům.
Čmelík kuří není plně specializovaný druh. Primárně se živí se krví slepic, ale nepohrdne ani krví hus, kachen, krůt, perliček či holubů. Může vyvolávat alergické reakce, zvláště u lidí, kteří jsou citliví na roztoče.
Prevencí je udržovat v chovatelských stanicích či kurníku čistotu. Odstraňujte jak výkaly, tak peří. Pokud k tomu máte možnost, nechte na kurník působit teploty po -25°C po dobu tří dnů. Kurník či chovatelské stanice pravidelně dezinfikujte či je podrobte fumigaci. Výskyt roztočů znamená riziko i pro zdravé jedince, pro alergiky - alergie roztoči
Jak se zbavit roztočů? Při napadení čmelíkem kuřím vykliďte celý kurník či chovatelskou stanici. Odstraňte veškerý trus a peří. Na celý prostor používejte chemických postřiků k tomuto účelu určeným nebo využijte fumigace. Je potřeba také nechat prohlédnout veterinářem napadené ptactvo a vhodně ho ošetřit.
Pozvěte si na hubení roztočů specialisty DeraPlus a získejte jistotu, že je váš domov bez roztočů. Sprej proti roztočům není vždy úplně účinný, proto je vždy rozumnější se obrátit na profesionály.